Tłumik Wojtana do wiatrówki CZ-200/Air Arms S200Jak uciszyć Czeszkę


To była mroźna zima, śnieżna zima, sroga zima. Jak łatwo zauważyć, nie przepadam za tą porą roku z paru powodów. Jeden i najważniejszy jest taki, że na zewnątrz nie jest przyjemnie. Ograniczone są możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dotyczy to także strzelców wiatrówkowych. Króluje wtedy strzelanie Ppn10, Kpn 10 oraz ich wariacje. Gdy nie ma dostępu do strzelnic, trzeba improwizować w domu. Wiadomo, że często odległości są mniejsze a także większe są narzekania współlokatorów. Problem, dotyczy przede wszystkim tego, że jest głośno. Istnieją jednak sposoby, aby było ciszej. Trzeba tylko pokombinować i wiedzieć, do kogo się zwrócić.

Wygląd

Urządzenie do wyciszania wiatrówek to oczywiście tłumik. Po przejrzeniu wiadomości na forach zdecydowałem, że spytam Wojtana, czy do mojej CZ-200T taki wykona. Odpowiedź była pozytywna. Złożyłem zamówienie i zgodnie z zaleceniami Wojtana, uzbroiłem się w cierpliwość. Gdy upłynęła odpowiednia ilość czasu, przesyłka trafiła w moje ręce.

CZ-200T ma wykręcany kartusz, więc chciałem, by w momencie jego wyjmowania tłumik nie wymagał demontażu. Zapewniała to odpowiednio długa i wąska konstrukcja. Stąd tłumik jest dwu-modułowy, co jest widoczne na zdjęciu poniżej. Dostałem też do kompletu klucz imbusowy.


Wiatrówki to nasze hobby. Tłumik Wojtana do wiatrówki CZ-200 / Air Arms S200.
Komplecik: klucz imbusowy, tłumik oraz nakładka


Pierwszym z elementów tłumika jest nakładka na lufę - wykonana z metalu i oksydowana na czarno. Dolna jej część jest zeszlifowana „na płasko”. Ma to służyć łatwiejszemu wykręcaniu kartusza. Nie posiadam odpowiedniej wagi, ale napiszę, że ta część jest dość ciężka. Nakładka ma długość 10 cm i ma otwory na dwie śrubki, oddalone od siebie o 1.5 cm. Wkręca się je za pomocą dostarczonego klucza imbusowego. Po założeniu okazało się, że tak naprawdę nakładkę mocujemy za pomocą jednej z dwóch śrub. Ponieważ CZ-200T ma energię 7.5J, to chciałem, aby mimo założonego tłumika była możliwość postrzelania z dioptera. Czyli owa nakładka musiała być wyposażona w odpowiedni frez. Wojtan sprostał zadaniu i go wykonał. Ma on długość 4 cm, a szerokość standardową: 11 mm.


Wiatrówki to nasze hobby. Tłumik Wojtana do wiatrówki CZ-200 / Air Arms S200.
Nakładka na lufę


Sam tłumik wyposażony jest w gwint męski 1/2UNF. Za jego pomocą wkręcamy go na opisywaną już nakładkę. Tłumik zrobiony jest z aluminium i pomalowany na czarno. Jest on znacznie lżejszy niż końcówka. Nie wiem ile ma komór i jak jest wykonany w środku, ponieważ nie sprawdzałem tego. Wiązałoby się to z jego rozkręceniem, czyli musiałbym uszkodzić warstwę farby, a tego nie chce. Tłumik ma długość 12 cm. Jego obwód to 94 mm. Średnicę, drogi Czytelniku, policz ze wzoru na obwód okręgu. Otwór w środku, zgodnie z moimi pomiarami, ma średnicę 7 mm.


Wiatrówki to nasze hobby. Tłumik Wojtana do wiatrówki CZ-200 / Air Arms S200.
Tłumik - widok na gwint


Wiatrówki to nasze hobby. Tłumik Wojtana do wiatrówki CZ-200 / Air Arms S200.
Tłumik - wylot


Już sama nakładka, poprzez swój ciężar, poprawia wyważenie karabinka. Środek ciężkości wypada już nie na „wysokości” spustu, a znacznie przed nim. Założona nakładka przedłuża długość całego karabinka o 75 mm.


Wiatrówki to nasze hobby. Tłumik Wojtana do wiatrówki CZ-200 / Air Arms S200.
Założona nakładka


Jeśli natomiast założymy do całości tłumik, to środek ciężkości nie ulega zmianie. Cała wiatrówka wydłuża się natomiast o 235 mm. Mamy już zatem długi kawałek karabinu.


Wiatrówki to nasze hobby. Tłumik Wojtana do wiatrówki CZ-200 / Air Arms S200.
Założony komplet: tłumik z nakładką


Mimo, że wszystko się znacznie wydłużyło, to strzelanie, dzięki zmianie wyważenia wiatrówki, stało się przyjemniejsze.

Testy

Pora na przetestowanie konstrukcji. Na początek postaram się zademonstrować różnicę w odgłosie strzału. W środku niedużego pokoju, w którym sufit ma wysokość ok. 3 m włączyłem mikrofon, który był podłączony do komputera. Nie jest to może super połączenie, ale pozwala zademonstrować różnicę. Powstały dwa nagrania. Na pierwszym, został oddany strzał bez tłumika, a na drugim z założonym tłumikiem.

Za pomocą darmowej aplikacji Audacity 1.3 Beta wizualizowałem oddany strzał. O ile nagranie dźwięku wystrzału, nie było przekonujące i nie odzwierciedlało rzeczywistej różnicy, to po wizualizacji już wszystko staje się jasne. Po lewej strzał bez tłumika, po prawej z założonym tłumikiem. O


Wiatrówki to nasze hobby. Tłumik Wojtana do wiatrówki CZ-200 / Air Arms S200.
Porównanie odgłosu strzałów


Następnie postanowiłem przeprowadzić test celności. Chciałem sprawdzić, czy tłumik ją polepsza, czy też pogarsza. W tym celu wykorzystałem pobyt na majowym zlocie Airguns.pl w Mińsku Mazowieckim. Była tam strzelnica pneumatyczna 10 m i był też „Predator Shooting Rest”. Jako śrut wykorzystałem tani i dobry (tak, są takie) Geco. Celowałem do tarcz przeznaczonych do konkurencji Kpn 10. Strzelałem po pięć strzałów. Żeby nie ulegać efektowi wmawiania czegoś, sam uporządkuj Czytelniku poniższe tarcze, od najlepszego do najgorszego skupienia.


Wiatrówki to nasze hobby. Tłumik Wojtana do wiatrówki CZ-200 / Air Arms S200.
Test skupienia


Prawda, że trudno wybrać? Odpowiedź jest na końcu tego artykułu, tak, żeby nie rzucała się w oczy.
Moim zdaniem (patrząc na tarcze), tłumik pogarsza troszkę skupienie. Czemu jestem ostrożny z opinią? Dlatego, że wykonałem za małą liczbę strzałów, wiatrówka nie była do końca nieruchoma, śrut nie był sortowany i najwyższych lotów, etc... Jednak wyniki są tak dobre, że na pewno nie zbliżę się do nich przez najbliższy tydzień.

Co o tym myślę?

Dla mnie tłumik spełnia swoją rolę. Wygłusza strzał do niezbędnego minimum. Jest dobrze wykonany. Poprawia też wyważenie wiatrówki, co nie jest bez znaczenia przy strzelaniu. Pogarsza się nieco skupienie, ale w bardzo niewielkim stopniu. Na pewno nie będzie to miało wpływu na wyniki w strzelaniu z pozycji stojącej. Generalnie jestem zadowolony.


Podpowiedzi:
Tarcza nr 1 – strzelana z CZ-200T bez dodatków.
Tarcza nr 2 – strzelana z CZ-200T bez dodatków.
Tarcz nr 3 – strzelana z CZ-200T z tłumikiem, „zamontowanym na bliższą śrubę”.
Tarcz nr 4 – strzelana z CZ-200T z tłumikiem, „zamontowanym na bliższą śrubę”.
Tarcz nr 5 – strzelana z CZ-200T z tłumikiem, „zamontowanym na dalszą śrubę”.
Tarcz nr 6 – strzelana z CZ-200T z tłumikiem, „zamontowanym na dalszą śrubę”.


Autor: Piotr "misior" Krzyszkowski
Zdjęcia: autor


portret użytkownika darsog

Tłumik Wojtana

Witam,

Czy ktos z was mi moze powiedziec gdzie moge zamowic taki Tlumik do CZ 200 S?

Te Tłumiki Wojtana, gdzie to jest? kto to jest? jest gdzies jakis Adres? bardzo bym prosil, dziekuje

Pozdrowienia


darsog

portret użytkownika misior

Zamówienie tłumika

Żeby mieć taki tłumik to musisz porozmawiać z użytkownikiem: "Wojtan". Jest on na naszym forum...

:-)


Dobrzy ludzie są zawsze przekonani, że mają rację. - Barbara Graham (stracona w San Quentin 3 września 1955)